Měření tuku harpendenským kaliperem

měření tuku

Pokud by jste se rádi dozvěděli, jak zjistit kolik máte procent podkožního tuku, není nic jednodušší ho než měření tuku harpendenským kaliperem.

Není to drahá metoda a ani nijak časově náročná. Stačí si koupit kaliperační kleště, se kterými pak provedeme samotné měření tuku. Koupit se dají třeba zde, variant a typů je hodně, dokonce se dá sehnat i kaliper digitální.

Podle tabulky a návodu, který mi přišel není až tak zase moc úplně jednoduché zjistit jak se  má samotné měření tuku provádět. V návodu je uvedeno provedení pouze na jednom místě na těle. Já bych pro větší přesnost doporučoval udělat měření několik, aby se celkový výsledek zpřesnil.

kaliperace
měření tuku

Především kvůli tomu, že každý má geneticky dané jiné rozložení tukových tkání na těle a v případě měření tuku u člověka, který má klasickou pneumatiku v pase a jinak tuku moc nemá, by pak tento člověk podle měření vyšel jako silně obézní. Zprůměrováním pak zjistíme, že to třeba není až tak hrozné.

Samotné měření provádíme tak, že zatneme svaly na požadovaném místě, pak uchopímě kožní řasu co nejblíže ke svalu a kaliperem pak změříme tuk kousek od místa, kde držíme špíček.

měření tuku
kaliper

V případě mých kleští od firmy Myprotein je na jedné straně západka, která  při dostatečném tlaku zapadne a my pak jednoduše odečteme hodnotu z kleští. Výsledek pak jednoduše sečteme a vydělíme počtem měřících bodů na těle. Čím více měřících bodů, tím pak samozřejmě vychází samotné měření tuku kaliperačními kleštěmi přesněji.

Pak už jenom zbývá pravidelně měřit a vážit se ve stejnou dobu a za stejných podmínek. Já se většinou vážím nalačno ihned po probuzení, aby výsledek byl relativně objektivní.

měření tuku
procento tuku

A pak pěkně vidíme jestli daná dieta nebo objem funguje a my si můžeme krásně vyhrát s vyladěním jednotlivých parametrů. Postup není nijak složitý a měl by ho zvládnout každý trochu zručnější návštěvník posilovny.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..