Trávení a vstřebávání živin v organismu

Stádia a jak se každá ze tří živin vstřebává do těla:

Proteiny

Proteiny jsou tráveny ve dvou oblastech trávicího systému. Nejdříve jsou částečně štěpeny (do peptidů s menším řetězcem) v žaludku enzymem pepsin. Proteiny jsou dále štěpeny v tenkém střevě enzymem trypsin. Zde jsou peptidy s malým řetězcem rozděleny na aminokyseliny pro snadnou absorpci přes klky v dolní části tenkého střeva.

Sacharidy

Sacharidy jsou také tráveny ve dvou oblastech trávicího systému. Enzym amylázy ve slinách v ústech nejprve rozkládá sacharidy s větší molekulou (škroby). Sacharidy jsou dále štěpeny v tenkém střevě (slinivka) enzymem pankreatická amyláza na glukózu. Glukóza je pak absorbována do krevního oběhu přes klky tenkého střeva.

Tuky

Trávení tuků probíhá uvnitř tenkého střeva. Enzym produkovaný slinivkou břišní k odbourávání tuku se nazývá lipáza. Tuk je rozdělen na mastné kyseliny a glycerol. Mastné kyseliny a glycerol jsou pak absorbovány do krevního oběhu přes klky tenkého střeva.

Dietní role hlavních živin těla

V těle je šest hlavních živin, z nichž každá představuje látky, které se nacházejí v potravinách, které jíme:

Sacharidy – energie

Sacharidy jsou makronutrienty, které poskytují hlavní palivo pro tělo ve formě glukózy. Ta je snadno přeměnitelná pro tělo na energii buď aerobně (aerobní glykolýza) nebo anaerobně (anaerobní glykolýza). Aerobní glykolýza vyžaduje přítomnost kyslíku a produkuje energii bez vedlejšího produktu laktátu (produkované během anaerobní glykolýzy), který se může hromadit a zabraňuje schopnosti pokračovat v činnosti.

Sacharidy jsou tvořeny z monosacharidů (glukóza, fruktóza a galaktóza), které mohou tvořit disacharidy (sacharóza = glukóza a fruktóza, laktóza = glukóza a galaktóza, maltosa = glukóza a glukóza).

Protein – růst a oprava

Protein je makronutrient, který se v těle rozkládá na aminokyseliny pro použití při růstu a opravách tkání. Dostatečné množství proteinu je potřebné k regeneraci těla po cvičení k uspokojení zvýšených potřeb. Aktivní osoby proto vyžadují více bílkovin než sedavé osoby. Nadměrné množství bílkovin může na druhé straně přetěžovat játra a ledviny a může být přeměněno na tuk.

Tuky – izolace a celistvost buněk

Tuk se používá k udržení celistvosti buněk a může být snadno skladován, pokud je spotřebováván v nadbytečném množství. Skladovací forma tuku je tuková tkáň, kterou tělo vyžaduje v určitém množství pro izolace. Ukázalo se, že esenciální tuky mají mnoho výhod (jako je vstřebávání a transport esenciálních vitamínů a minerálů) a na jejich konzumaci bychom se měli zaměřovat ve zdravé výživě.

Další převažující mastnou kyselinou v dnešním suplementaci potravinami jsou trans-mastné kyseliny, které jsou výsledkem hydrogenace (proces přidávání vodíku k nenasyceným mastným kyselinám, aby byly tvrdší při pokojové teplotě a zvýšení trvanlivosti potravin). Bylo prokázáno, že transmastné kyseliny zvyšují hladinu LDL cholesterolu a snižují hladinu HDL cholesterolu, podobně jako nasycené tuky.

Vitamíny – specifické funkce

Vitamíny jsou mikroživiny, které mají specifické funkce. Vitamíny B a C jsou rozpustné ve vodě, snadno se transportují v krvi a jsou vyloučeny, pokud jsou v přebytečném množství. V podstatě tyto vitamíny cyklují tělem, a pokud nejsou potřeba, jsou odstraněny během močení.

Vitamíny A, D, E a K jsou všechny rozpustné v tucích, je třeba je přepravovat pomocí lipoproteinů a budou uchovávány v případě, že budou použity v nadbytku. Stejně jako u minerálů, RDA (doporučené denní množství) nám říká doporučené množství, které by měly být konzumovány dospělými. Toto množství se bude lišit pro různé speciální populace. Adekvátní množství vitamínů je nezbytné pro zdraví.

Minerály – specifické funkce

Minerály jsou mikroživiny a jako vitamíny mají v těle specifické funkce. Mohou být dále kategorizovány podle potřebného množství nazývaného esenciální a stopové minerály. Stopové minerály znamenají, že jsou potřebné v mnohem menších množstvích. Každá živá buňka je závislá na minerálech z hlediska struktury a funkce.

Minerály jsou potřebné pro tvorbu krve a kostí, správné složení tělních tekutin, zdravé nervové funkce a správné fungování kardiovaskulárního systému. Podobně jako vitamíny fungují minerály jako koenzymy, které umožňují tělu plnit jeho funkce včetně výroby energie, růstu a hojení. Protože všechny aktivity enzymů zahrnují minerály, jsou nezbytné pro správné využití vitaminů a dalších živin.

Voda – hydratace

voda

Voda je hlavní živinou naší tělesné hmotnosti. Můžeme přežít pár týdnů bez jídla, ale pouze dny bez vody. Žádný jiný nedostatek živin nemá takové vážné účinky. Bez vody náš krevní tlak stoupá, srdce začíná selhat a ledviny se vypínají. Voda se nachází v celém našem těle. Je hlavní složkou krve a moči.

Voda se nachází v gastrointestinálních šťávách, potu a dokonce i synoviálních tekutinách, které obklopují naše klouby. Voda pomáhá udržovat normální hladinu sodíku v naší krvi. Tělo může uchovávat vodu, ale jen velmi omezeně. Aby naše tělo fungovalo optimálně, musíme denně doplňovat ztráty vody, kterými jsou moč, stolice, pot a dýchání.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..