Vláknina a vliv na účinné trávení a odstraňování odpadů z těla

Vláknina se skládá z neškrobových polysacharidů (NSP), což je nestravitelný rostlinný materiál. To zahrnuje celulózu, pektin, gumy a slizy. Ty se nacházejí v ovoci a zelenině, obilí a fazolích. Vláknina (rozpustná a nerozpustná) nemá žádnou energetickou hodnotu, ale vzhledem k výhodám, které poskytuje, je nezbytná pro zdravé tělo.

Zácpa

Vysoký obsah vlákniny snižuje poškození tlustého střeva. To je způsobeno tím, že vláknina poskytuje větší objem stolici a napomáhá tak peristaltice. To zase snižuje tlak a tím i škody na tlustém střevě.

Pokud se vláknina nespotřebovává (spolu s dehydratací a nízkou aktivitou), dochází k zácpě a dlouhodobým účinkem je divertikulární onemocnění. To je způsobeno zvýšeným tlakem proti stěně tlustého střeva způsobující boule. Ty mohou způsobovat blokaci a zánět způsobující divertikulitidu. Je to chronické onemocnění a může vyžadovat chirurgický zákrok.

Dieta s vysokým obsahem vlákniny může také pomoci snížit rizika CHD (koronární srdeční choroby). Uvádí se, že potraviny bohaté na vlákninu rozpustnou ve vodě (otruby, oves), které se užívají spolu s nerozpustnou vlákninou, snižují hladinu cholesterolu v krvi, a tím snižují riziko CHD.

Vláknina

Vysoký obsah vlákniny také reguluje hladinu glukózy v krvi, protože vláknina zpomaluje vyprazdňování žaludku a shromažďuje se v tenkém střevě – obě zpomalují absorpci glukózy v krvi.

Vzhledem k tomu, že nedochází k absorpci živin dříve, než se potravina vyprázdní ze žaludku, zvýšený příjem vlákniny zpomalí vyprazdňování žaludku a zpomalí tak uvolňování živin do krve.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..