České zdravotnictví – jenom další komerční oblast?

Po návštěvě nemocnice v Plzni mě jsem si nemohl odpustit napsat následující příspěvek. Fakultní nemocnice v Plzni a to se netýká jenom tohoto zařízení, ale i jakékoliv jiné zařízení tohoto typu v ČR by mělo především sloužit lidem ke zlepšování jejich zdravotního stavu a s tím by měly i souviset služby nabízené v areálech takovýchto zařízení. Konkrétně budu mluvit o prodejnách občerstvení v těchto zařízeních.

Jak je možné, že v zařízení, které má primárně sloužit ke zlepšování zdravotního stavu a upevňování celkového zdraví lidí se v bufetu prodávají potraviny, které se zdravím nemají nic společného? Neměla by právě nemocnice být tím prostředím, kde by se lidé měli inspirovat jak zdravě a chutně jíst?

A neříkejte mi prosím, že to nejde. Pokud se chce není problém prodávat třeba alternativu k chlebíčkům a podobným sračkám. Vždy se místo klasického chleba dá použít ten s vyšším obsahem vlákniny, dát na to nějakou zeleninu, dostatek bílkovin v pomazánce, které nemá přehnaně moc kalorií nebo kvalitní šunku apod.

Šel jsem si tam koupit jogurt. Jednalo se o nějaký typ, který se tvářil zdravě, ale když jsem se podíval na složení, bylo v něm kompotované ovoce a samý cukr. Ok rozhodl jsem se koupit si tedy bílý jogurt a bohužel jsem udělal tu chybu a bláhově si myslel, že jogurt bude v pohodě. Bohužel ne. Jogurt byl taktéž doslazovaný. Nějakých 6,3g cukru na 100g výrobku. To už běžný člověk nedokáže jíst ani neslazený bílý jogurt?

Takhle se jenom lidi vedou k tomu, aby bez cukru nedokázali vůbec žít. Cukru, který je primárně největším faktorem vzniku cukrovky a jiných sekundárních civilizačních onemocnění. Nebo je to spíše tak, že se nemocnice a české zdravotnictví opravdu nesnaží lidi vyléčit, ale jak říká doktor Hnízdil spíše lidi uléčit? Nejprve si pacienty takzvaně vyrobit a pak je pěkně podojit a udržovat je co nejdéle při životě jenom ať sypou prachy? To už je ta komerce, tak zažraná i do této oblasti?

No kolikrát by to podle přístupu doktorů a zdravotnických zařízení i tak vypadalo. Ovšem najdou se mezi doktory asi i světlé vyjímky. Ale naopak i ti, kterým nejde o to vyléčit pacienty, ale o to mít jich co nejvíc a mít z nich co nejvíce peněz. Jako příklad uvedu třeba v Sokolově praktikující Mudr. Siuda. Nebo zařízení, které má sloužit k péči o dlouhodobě nemocné, které zase jenom slouží jako nástroj na to jak z lidí dostat co nejvíce peněz a ještě k tomu z těch, kteří se už jen těžko mohou bránit.

Celý důchod a ještě k tomu příspěvek, dohromady cca 18000Kč a pak za to pacient, který nejí maso dostane chleba s paštikou k večeři? Takto to praktikuje Villa Maria v sokolovském Dolním Rychnově. Ale naopak jsou i světlé vyjímky, kde pacienti za mnohem nižší peníze dostanou nepoměrně lepší péči a lepší jídlo.

Podle mě je zdravotnictví jenom další komerční zónou obchodu, kde chybí jakákoliv morálka. A v okamžiku, kdy si člověk uvědomí, že jim bohužel nejde o to jak lidi vyléčit, změní i přístup k těmto zařízením.

Ale jak říkám, existují světlé vyjímky. Mějte se ale na pozoru a nenechte se nikdy odbýt. Vy jste pacient a klient  a jako ke klientovi by k Vám měli přistupovat.

 

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..