Zkracování svalů a proč k němu dochází

Zkracování svalů je důležitý aspekt. Musíme s ním počítat, pokud hodláme chodit do posilovny a nechceme si způsobit zranění nebo nějakou dysbalanci. Na druhou stranu se ale stačí rozhlédnout po posilovně a uvidíte spoustu případů dysbalancí, zkrácených svalů, špatného držení těla atd.
zkracování svalů
špatný sed

Hodně cvičenců si neuvědomuje nebo snad ani neví, že svaly zkrácené je potřeba protahovat a svaly oslabené naopak posilovat. Nebo by se tak alespoň nechovali, kdyby tento základní princip znali. Na tohle téma tady ale dneska psát nechci.

Dnes bych se raději zaměřil na to, proč ke zkracování svalů dochází. Důvodů je hodně a pokud ještě na nějaké přijdete, klidně je napište do komentáře pod článek, rád se k nim vyjádřím.

Nejdůležitějším z nich je asi špatné držení těla a to v různých situacích. Jak při chůzi, tak vsedě nebo při dalších každodenních činnostech. Hodně lidí například v sedě povolí břicho, takže se pak veškerá zátěž přenáší na svalstvo vzpřimovačů. Dále pak vsedě shrbí záda, což je i vlastně obranná pozice, když se cítíme ve stresu.

horní zkřížený syndrom
zkracování svalů

Proto i lidé, kteří jsou hodně ve stresu mají problémy s kulatými zády a bolestmi trapézových svalů a šíjových vzpřimovačů. Shrbením nám tedy ochabují mezilopatkové svaly, dolní část trapézového svalu a dolní fixátory lopatek.

Naopak proti tomu se nám zkracují deltové svaly a prsní svaly. A s prací na počítači nám krásně svalstvo krku zatuhává. Většinou díky práci s myší se nám zkracuje více pravá část trapézového svalu než levá. A to je jenom důsledek špatného sezení.

Díky sezení se nám i krásně zkracují zadní stehna (hamstringy neboli biceps femoris), ochabuje zadek (gluteus maximus) a bedrokyčlostehením svalům, které mají také tendence ke zkracování to také nijak výrazně nepomůže.

zkracování svalů
špatné držení těla

A ruku v ruce s tím jde pak přetočení neboli anteverze pánve, kdy díky dlouhodobému špatnému cvičení a postoji se nám pak vysloveně pánev točí směrem dopředu. Jinak se tomu též říká dolní zkřížený syndrom.

Takže pokud začínáte cvičit a víte, že jste křiví jako paragraf, tak rozhodně neriskujte a navštivte buď fyzioterapeuta nebo si najděte alespoň dobrého osobního trenéra. Následky vašeho jednání si pak můžete dlouze napravovat.

Samozřejmě pak ke zkracování svalů docházi ještě v důsledku posilování svalů, kdy svaly které procvičujeme během tréninku pak mají tendenci se zkracovat a zvlaště pak v případě, že cvičíme špatně v malém rozsahu pohybu.

A to jsem zde neprobíral věci jako je například skolioza páteře, kde je vše ještě o hodně komplikovanější a důvody jejího vzniku jsou různé.
Ale to až snad někdy příště.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..