Jak na správné provedení cviků?

Správné provedení cviků. Pod tímto si každý představuje asi něco jiného. Stačí se podívat kolem sebe v posilovně a oko znalce vidí, že skoro nikdo necvičí tak jak by měl. A to nejde jenom o provedení cviků. Ale například i o to, že je důležitá kvalita úchopu a maximální soustředění na provedení cviku.

správné provedení cviku
Takhle ne!

I znalost anatomie pomůže. Pokud víte, kde sval začíná a kde se upíná, chce to jenom selský rozum a trochu ho použít, aby jste přišli na to jak správně procvičit partii. V jaké ose cvičit a v jaké rovině sval pracuje. Další důležitou podmínkou je, že sval se vždy snažíme procvičovat v celém rozsahu pohybu a jenom ve vrchních deseti centimetrech, jak to kolikrát vidím u několika lidí ve fitku při cvičení tlaků s jednoručkami na hrudník.

Je opravdu krásné odcvičit opakování v rozsahu pohybu cca nula nula prd, ale za to s padesátikilovými jednoručkami. Opravdu úctyhodný výkon. Co takhle zkusit si to někdy v plném rozsahu pohybu? To už by opakování nepadlo asi ani jedno. A když se pak na takového jedince podívám, tak ani ten progres tam moc nezaznamenávám. Čímpak to asi bude?

provedeni cviku
Špatné provedení cviků

A teď k tomu úchopu. Opravdu to není pouze o tom přemístit kladku z bodu A do bodu B. Ale o kvalitním silném úchopu, který nepovolí ani při desátém opakování. Jak chcete svalu dát najevo, kam práce směřuje, když ani nejste schopni pořádně držet jednoručku nebo násadu od kladky? Jde pokud možno o maximální zapojení svalových vláken a o jejich maximální stimulaci, při maximální efektivitě.

Já osobně dám přednost odcvičení několika opakování, za to ale maximálně kvalitně, než cvičit zbytečná opakování, kdy ani pořádně nevím, co vlastně cvičím. Ušetřený čas raději strávím doma na gauči. A ano, také jsem si tím prošel. Když jsem před lety začínal cvičit, také jsem strávil v posilovně několik hodin, ale nedokázal jsem konkrétně říct, co jsem vlastně cvičil.

Špatné provedení cviků
Kadící pes – zase?

A pokud cvičíte, soustřeďte se na to. V hlavě by jste neměli řešit co budete dělat po cvičení nebo kdo půjde vykydat hnůj, jestli vy nebo manželka. Jste v posilovně, tam se maká. A pokud cvičím triceps, mám v hlavně jenom to a nic jiného. Nekoukám po holkách ani z okna. To můžu klidně i po odcvičení série.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..