Protahování a rozcvičování před tréninkem ano nebo ne?

Proč je protahování a zahřívání důležité? Kvůli prevenci zranění při provádění posilovacích cviků. Moc lidí ho ale neprovádí a podceňuje jeho důležitost. Častokrát kolem sebe vidím především ty mladší ročníky, kteří se tím zrovna moc nezatěžují.
 
protahování
Protahování

Je pravda, že i já když jsem začínal v posilovně jsem to s protahováním a rozcvičováním také dvakrát nepřeháněl. Je pravda, že rozcvičoval jsem se snad od začátku, co jsem začal chodit do posilovny. Ono taky neznám skoro nikoho, kdo by třeba na bench zalehnul na lavičku a hned si tam odjel bez rozcvičení sérii se 100kg.

A s přibívajícím věkem to poznáte mnohem víc. Čím jsem starší, tím déle se zahřívám. Je rozhodně lepší se klidně i dvacet minut zahřívat a rozcvičovat než si pak něco udělat a půl roku být mimo. Na jedné straně asi nikoho moc rozcvičování nebaví, ale na straně druhé si myslím, že vás pak nebude bavit, až si nebudete moci nějakou dobu zacvičit a něco dělat.
zahřívání
Zahřívání

Jasné, slyším vaše slova, že v sedmnácti letech vás ještě klouby nebolí, ale čím lépe se o ně budete starat, tím déle vám vydrží. Tedy pokud neplánujete s upgradem na klouby kovové.

Takže před samotným tréninkem si procvičuji nejenom partie, které při tréninku odjedu, ale v podstatě tak nějak celé tělo. Další věc, je že by jste měli poslouchat svoje tělo a pokud se ještě necítíte zahřátí, tak se nenechat honit sparingem, který potřebuje sérii už rychle odjet.
protahování
Protahování

Další věc je protahování svalů po tréninku. Cvičením se samozřejmě svaly zkracují a je opravdu důležité se protahovat. Nejlepší je to v okamžiku kdy jste zahřátí, což je ideální zrovna po tréninku. Krásně se u toho uvolníte. A pamatujte protahování se neprovádí nikdy švihem, vždy pouze pomalu staticky, s postupným přecházením do vyššího stupně protažení.

Velice důležitá je u protahování i psychika. Snažte se vypnout a pomalu dýchat, na nic nemyslet. Pokud budete myslet na to co budete dět po tréninku, bude protahování trvat o to déle.  Jakožto i u cvičení, tak i u samotného cvičení buďte přítomni.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..