Každý chce být trenér, jak poznám toho dobrého?

Hodně se teď píše na internetových diskuzích o tom, jak se dá poznat kvalitní trenér. A že je jich dneska spousta. Hodně lidí také tvrdí, že ten kdo má trenérský kurz krátce, automaticky není dobrý osobní trenér.

coach
trenér
Podle mě je to blbost.

To že někdo má trenérský kurz 20 let nebo 2 měsíce ještě nevypovídá nic o tom, jak ke svojí práci přistupuje. Může být klidně trenér, který má známé jméno a já osobně bych se od něj nikdy trénovat nenechal. Několik takových jsem viděl při práci.

Trenér by podle mě neměl nikdy mít víc jak jednoho klienta zárověň. Ve vyjímečných případech možná párkrát ano, ale nedá se pak uhlídat, aby si trénink zachoval určitou kvalitu a intenzitu. Pokud chci dát klientovi péči, adekvátní jeho ohodnocení musím se mu věnovat na maximum.

Může se pak stát, že budu třeba trénovat pár, kde jeden z páru bude méně chápavější a toho druhého to pak bude jenom brzdit. Rozhodně je lepší, vysvětlovat něco jednomu člověku, tak aby to pochopil, než dvěma a více.

coach
trenér

Navíc chci mít v tréninku absolutní kontrolu nad tím jak mi klienti dané cviky provádějí. Zažil jsem trenéra, který měl třeba 4 klienty zároveň a od každého účtoval 600Kč za trénink. Navíc se jim ani pořádně nevěnoval většinu času čuměl do mobilního telefonu. V lepším případě klienta pěkně „nasypal“.

Na druhou stranu to že má někdo kurz krátce, taky automaticky nevypovídá něco o kvalitě člověka jako trenéra. Ano, někdo to může švihat jak Baťa cvičky s vidinou vlastního obohacení a žádného prospěchu klienta, ale někdo to třeba také bere tak, že nejenom peníze jsou to co od klienta a tréninků dostává.

Samozřejmě v dnešní materiální době se bez peněz asi blbě přežije, ale dělat to jenom pro peníze není dobře. Mě kvalitně odvedená práce dává zároveň dobrý pocit, když se klientovi něco podaří se sebou udělat a dojde třeba k zlepšení jeho zdravotního stavu. Nebo klientovo psychiky.

Měl jsem už i klienty, kterým motivace a zlepšení v tréninku výrazně pomohla v osobním životě a postavila je na nohy.

A když pak vidíte, co za kus práce se povedlo s člověkem udělat, tak peníze není jediná věc, která vás v této branži zajímá.

Až budete trénovat pozitivního klienta s dobrou náladou, tak vás to taky nabije. Je pravda, že trenérských škol je v dnešní době hodně a různé kvality, ale pokud chce někdo být dobrý osobní trenér, tak si za tím půjde a bude se učit pořád. Nejenom v trenérské škole. Tam ta cesta teprve začíná.

Diskuze na internetu, kde se řeší, který trenér je kvalitní podle toho jakou má školu a jak dlouho, ty podle mě jenom souvisí se snahou lidi někam zaškatulkovat.

Také tréninků a jak k nim trenér přistupuje nebo tréninky vede je mnoho. Pořád je se co učit. A to, že uděláte školu a pár dalších kurzů z vás ještě neudělá skvělého trenéra. Je důležité umět to lidem předat.

Kdysi jsem chodil na lekce zouku s jednou kamarádkou, které vedl skvělý tanečník. Ale neměl trpělivost to lidem vysvětlovat. Byl to super tanečník, ale neuměl to lidi naučit a to je rozdíl jako mezi kulturistou a trenérem.

 

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..