Úvod do základních nutrientů

Po delší odmlce jsem zase zpátky a rozhodl jsem se, že zde budu pravidelně zveřejňovat články se základní teorií. Tento článek se týká výživy a konkrétně nutrientů.

Potraviny jsou složeny z variace nutrientů. Tyto nutrienty mohou být klasifikovány do různých skupin na základě jejich molekulární struktury. První klasifikace je na základě molekulární velikosti nutrientů.

To nám tvoří dvě kategorie:

Makronutrienty a Mikronutrienty

Výživa je věda, která se neustále mění, dnes skoro ani nemůžete zapnout televizi nebo otevřít časopis bez toho, aby jste nebyli vystaveni článkům a programům, které nabízejí způsoby jak zhubnout a zůstat zdraví. Já bych vám rád dával nástroje , které vám pomohou zhodnotit tyto tvrzení a na základě nich se pak chovat.  Pochopení jak a proč potraviny, které jíme ovlivňují naše těla je základní nejenom k hubnutí a sportovnímu výkonu, ale zároveň špatná životospráva je spojena se spoustou chronických onemocnění jako jsou rakovina, cukrovka, mrtvice a největší zabiják v celém západním světě srdeční infarkt.

Získáváme suroviny pro růst, opravy a energii z potravin, které jíme.

Výživa může být široce rozdělena do

· Makronutrienty

· Mikronutrienty a rostlinné chemikálie

Makronutrienty mohou být dále popsány jako:

· Proteiny

· Karbohydráty

· Tuky

Každý z těchto makronutrientů je dále rozložen během trávení a dále absorbován v těle jako:

· Proteiny> aminokyseliny > využívány k tvorbě buněčných proteinů, hormonů a enzymů

· Karbohydráty > cukry > používány jako substrát k poskytování buňkám ATP (energie)

· Tuky > mastné kyseliny > nápomocné při tvorbě nových buněk, ke komunikaci v buňkách a k poskytování energie buňkám ve formě ATP (energie)

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..