Trávicí trakt a proces trávení

Úvod do procesu trávení

K tomu, abychom plně porozuměli jak a proč potraviny které jíme ovlivňují náš metabolismus a definitivně i naše zdraví, je základní porozumět procesu trávení a jak probíhá.

Trávení je popsáno jako proces, jímž je potrava, kterou jíme, rozdělena na nejjednodušší složky. Jakmile jsou tyto složky rozděleny, živiny vstupují do krevního oběhu, kde jsou dodávány do každé buňky a orgánu v těle.

Níže je schéma struktury trávicího systému:

Funkce trávicího systému

Pusa

Mastikace – mechanické žvýkání

Sliny – zvlhčují potraviny, chrání zuby před rozpadem, obsahuje enzym amylázu

Slinná amyláza – začíná štěpit větší sacharidové molekuly

Jícen

Díky peristaltickému pohybu se potrava pohybuje jícnem do žaludku

Žaludek

Žaludeční šťávy obsahují kyselinu a enzymy

Kyselina chlorovodíková – zabíjí bakterie

Enzym pepsin – štěpí proteiny na kratší peptidové řetězce

Tenké střevo

Hlavní místo trávení a absorpce

Slinivka břišní a žlučník se vyprázdní do první části tenkého střeva – dvanácterníku

Střevní klky absorbují živiny do krve

Tlusté střevo

Tlusté střevo absorbuje veškeré zbývající vody, vitamíny a minerály

Produkce některých vitamínů a minerálů v boji proti infekci ve střevě

Konečník uchovává výkaly

Trávicí trakt (Alimentární kanál)

Trávicí trakt je zhruba 10 m dlouhý a je rozdělen do pěti strukturně odlišných oblastí.

Ústa

Jazyk, který je velký sval, má dvě funkce.

  1. Posouvá potravu kolem úst a napomáhá procesu žvýkání.
  2. Díky chuťovým pohárkům jsme schopni ochutnat jídlo, které jíme. To je důležité, protože potraviny nemusí být vždy vhodné pro požití. Takové potraviny často chutnají špatně a budou odmítnuty dříve, než budou spolknuty.

Ústa také obsahují slinné žlázy, které vylučují jak hlen, tak vodnaté šťávy. Tyto směsi se mísí s jídlem a podporují trávení. Sliny obsahují enzym amylázu, který štěpí škroby na menší sacharidové molekuly, jako je glukóza, fruktóza a galaktóza. Chcete-li prokázat působení amylázy v ústech, zkuste pár minut žvýkat kus chleba. Chléb bude časem chutnat sladce, což nám ukazuje, že rozpad škrobů v chlebu na jednoduché cukry již začal.

Sliny také obsahují protilátky a enzymy, které napadají bakterie v naší potravě, takže nás chrání před infekcí.

Žvýkané jídlo je pak posíláno k zadní části úst jazykem, kde je polknuto a vstupuje do jícnu.

Jícen

Jícen je svalová trubice, která dodává předžvýkané jídlo do žaludku. Rytmické stahy (peristaltika) svalů jícnu zajišťují, že potrava dosáhne žaludku a zabraňuje refluxu do úst.

Žaludek

Žaludek je lidský ekvivalent míchačky cementu a začíná zde rozpad bílkovin. Protein je rozložen enzymem pepsin. Ten je uvolňován specifickými buňkami ve stěně žaludku. Pepsin však může působit pouze na proteiny ve velmi kyselých podmínkách. Možná jste slyšeli o pojmu žaludeční kyseliny.

Správným vědeckým názvem této látky je kyselina chlorovodíková, která se uvolňuje k ničení bakterií. Žaludek je chráněn před touto kyselinou buňkami, které produkují silnou vrstvu hlenu. Bez tohoto hlenu by kombinace pepsinu a kyseliny chlorovodíkové snadno zničila sliznici žaludku. Ve skutečnosti může kyselina chlorovodíková rozpouštět kov.

Žaludek

Sekrece kyseliny je také řízena nervovými impulsy a hormonem gastrin. Buňky produkující gastrin jsou řízeny nervovými impulsy. Tyto nervy mohou být stimulovány množstvím různých podnětů. Stačí přemýšlet o jídle a můžou se spustit do akce. Produkce příliš velkého množství kyseliny nebo příliš malého množství hlenu může vést ke kyselému poškození žaludku a tvorbě žaludečních vředů.

Vzhledem k vysokému stupni nervové kontroly má smysl, aby náš zažívací proces byl silně ovlivněn naším duševním stavem. Již mnoho let je známo, že žaludeční vředy mohou být způsobeny emocionálním stresem. Další příčinou žaludečních vředů je bakterie helikobaktor, která je odolná vůči kyselinám a ničí vrstvu hlenu žaludku. 90% pacientů trpících žaludečními vředy vykazuje vysoké hladiny helikobaktoru.

Léčba žaludečních vředů proto může zahrnovat antibiotika, která ničí bakterie, jako je helikobaktor, a léky, jako je Tagamet (Cimetidin), které inhibují produkci kyseliny. V těžkých případech jsou někdy žaludeční nervy zkráceny! Ve zdravém žaludku je směs potravy a trávicích šťáv míchána silným působením vláken hladkého svalstva stěny žaludku. Tato vlákna jsou orientována ve 3 různých vrstvách pro maximální efektivitu. Tento proces rozděluje zbývající kousky potravin do kapaliny zvané chyme(trávenina).

I když je prázdný žaludek dlouhý jen 15-25 cm s vnitřním objemem 50 ml, může se obsahovat až 4 litry tráveniny. Ta se pak uvolňuje v malých množstvích malým otvorem v žaludku zvaným sfinkter, kde vstupuje do další části traktu – tenkého střeva.

Tenké střevo

Tenké střevo není zdaleka malé, je to nejdelší část trávicího traktu, cca 6 m dlouhá. To je zodpovědné za velké procento trávení a vstřebávání a dokončujese zde proces trávení. Je rozděleno na 3 části, dvanácterník, jejunum a ileum.

Když trávenina vstupuje do dvanácterníku, je zaplavena ještě větším množstvím enzymů trávících bílkoviny a amylázou, tentokrát vylučovanou slinivkou břišní. Slinivka břišní také produkuje lipázu, enzym trávící tuk. Již dříve jsem uvedl, že tyto enzymy vyžadují, aby fungovalo kyselé prostředí. Když trávenina vstupuje do dvanácterníku, tak tomu už není. V tomto stadiu produkuje slinivka břišní velké množství hydrogenuhličitanu, který neutralizuje kyselinu v trávenině. Enzymy mají nyní alkalické prostředí (opak kyselého), ve kterém mají pracovat.

K pankreatickému kanálu je připojen žlučovod. Žluč je vyrobena z cholesterolu a je zodpovědná za emulgování tuků. Tento proces rozkládá tuky na drobné kapičky, které napomáhají trávení. Bez toho by lipáza nebyla schopna štěpit tuky na jejich mastné kyseliny. Cokoliv, co zasahuje do produkce žluči, činí tuk nestrávitelným. Na produkci žluči je proto zaměřena řada léků proti obezitě. To je samozřejmě velmi nezdravé, protože nemění nezdravé stravovací návyky a může narušovat vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích.

V době, kdy jídlo vstoupí do další části tenkého střeva, je téměř úplně stráveno.

Jejunum (lačník) je asi 2,5m stop dlouhé. Jeho primární funkcí je absorpce. Toho dosahuje díky své masivní ploše (zhruba podlahová plocha dvoupatrového domu). Vnitřní povrch je pokryt malými výstupky známými jako klky.

Všechny klky mají dostatečný přísun krevních kapilár a kapilár z lymfatického systému známého jako laktáty. Tyto kapiláry odebírají živiny z lačníku do celého těla prostřednictvím krevního oběhu a lymfatického systému. Protože laktáty jsou více propustné než krevní kapiláry, mohou být absorbovány velké molekuly, jako jsou emulgované tukové kapičky. Cestují přímo do lymfatického systému před vstupem do krevního oběhu krční žílou.

Ileum (kyčelník) je poslední část tenkého střeva. Právě zde je absorpce dokončena. Je to také místo reabsorpce žlučových solí. Ileum vstupuje do konečné části trávicího traktu, tlustého střeva.

Tlusté střevo má svoje jméno díky jeho relativně velkému průměru. Ve srovnání s tenkým střevem je vlastně velmi krátké (pouze 1,5 m dlouhé). Jeho jedinou funkcí je absorbovat veškerou zbývající vodu, vitamíny a minerály z nestrávitelných zbytků potravy, produkovat některé vitamíny v boji proti infekci ve střevě a ukládat odpad ve formě výkalů (do konečníku).

V médiích bylo nedávno řečeno mnoho o prospěšných bakteriích ve střevech. Ty mohou napomáhat zažívacímu procesu a v tlustém střevě produkují vitamíny B a K. Zbývající potravě trvá 12-24 hodin, aby opustila střeva přes anální kanál.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..