Protein – ON GOLD STANDART WHEY

Protein

Složení

Poslední protein co jsem si chtěl vyzkoušet byl Optimum nutrition Gold Standart Whey. Jedná se o 100% syrovátkový protein složený ze syrovátkového koncentrátu a izolátu. Ve 100g proteinu je obsaženo 81,6g bílkovin, tzn. že se jedná o 80% protein.

Navíc výrobce tvrdí, že hlavní složkou je syrovátkový proteinový izolát. Nikde na výrobku ale bohužel není poměr surovin deklarovaný. Takže můžu jen hádat kolik je tam které složky.

Dalším pozitivem je avizovaný obsah 4g glutaminu  a 5g aminokyselin BCAA v každé dávce (30g proteinu). Obsah sacharidů a tuků je také velice nízký (viz obrázek).

popisek
Protein obsahuje i komplex digestivních enzymů, které zlepšují stravitelnost u jedinců s laktózovou intolerancí a další enzymy zlepšující celkově trávení preparátu.

Tolik ovšem bylo faktů a teď bych se rád vrhl na moje hodnocení.

Vlastnosti

Co se týče rozpustnosti, protein je instantizovaný, takže není problém ho rozmíchat během chvilky třeba i lžičkou. Samozřejmě lepší a krémovější chuti dosáhneme při rozmixování v mixéru nebo alespoň v šejkru. To už v dnešní době není žádné extra významné plus, to už by se dalo dneska považovat za povinnost všech výrobců vyrábějících doplňky výživy. Přece jenom už nejsme v devadesátých letech minulého století, kdy u nás kolovaly doplňky od prodejců jako PROMIL a nedejbože BOLID, které nejednomu návštěvníkovi posilovny způsobovaly slušné trávicí problémy a navíc ještě vytvářely hrudky a nedaly se pořádně rozmíchat.

Co se týče stravitelnosti, neměl jsem s ním také žádné extra problémy, i přesto že jsem si kolikrát vzal klidně dvě odměrky najednou.

Chuťově je protein dobrý, žádná pachuť při konzumaci není cítit. Není to ovšem, že by se po něm člověk utloukl a těšil se na to až si ho dá. Prostě se to dá vypít a nic víc bych od toho nečekal. Kolikrát jsem na internetu u různých doplňků výživy četl oslavná hodnocení typu „naprosto skvělá a úžasná chuť“ nebo „neznám nic lepšího“. Přijde mi po zkušenostech s velkým množstvím doplňků, že tyto hodnocení mohli psát jenom samotní výrobci těchto doplňků. Nebo jsem já moc náročný.

prášek

Výrobce protein dělá v několika příchutích, já jsem zatím vyzkoušel jenom příchuť DOUBLE CHOCOLAT a ICE CREAM VANILLA. Hodně proteiny používám i při vaření a tak by mi nějaká exotická příchuť do jídla asi moc neseděla.

Sladidla

Věcí, která mě dost zklamala je, že výrobek obsahuje acesulfam K. Já se pokud možno snažím moc do sebe sladila necpat a pokud možno tak se koukám na to jestli daný výrobek obsahuje nějaké z nich a snažím se preferovat ty s obsahem sukralózy nebo stévie. Níže přikládám několik odkazů na stránky, kde se bezpečnost sladidel řeší a nebo jejich vliv na přibírání tuků. Některé studie dokonce tvrdí, že vliv sladidel je na tělo podobný jako u cukru.

Bezpečnost potravin – acesulfam

Sladidla – kulturistika.com

Zde jsem například našel dva články ve kterých se řeší co se děje po požití klasické coly s cukrem a nebo coly bez cukru. Podle nich se při požití sladidel tělo „myslí“, že přijalo vysokou dávku cukru a také se tak i zachová (tzn. vyplavení inzulinu apod.).

Cola s cukrem

Cola bez cukru

K proteinu jsem navíc dostal i šejkr od Optimum nutrition. Po stránce vzhledu je opravdu hezký. Nemá sice žádné zvláštní funkce navíc, ale účelu poslouží. Co se ovšem nepovedlo, je že po zamíchání odněkud vždy nějaké ta kapička proteinu vyteče. Uzávěr taky není moc dobře řešený, protože se v něm trochu proteinu drží a po odklopení víčka, pak na vás většinou protein ukápne.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..