Trenér… je to vůbec potřeba?

K čemu osobní trenér? Je vůbec tolik peněz za tak krátkou časovou jednotku efektivní utrácet?

práce trenéra
ochablé svaly

Když se podíváte v posilovně někdy na ostatní návštěvníky, uvidíte kolikrát věci, ze kterých někdy zůstává až rozum stát. Těch, kteří provádí cviky správně není zas až tolik a dokonce se stane i to, že školí ostatní především začínající návštěvníky a  učí je tak nesprávné technice. A málokoho při jeho snažení doprovází trenér.

Ono to není v posilovně jenom o tom, narvat to tam za každou cenu. Nebo čím víc, tím líp. Někdy je dobré u cvičení zapojit i mozek, protože i když se to nezdá, tak se jedná o další investici, kterou do naší aktivity vkládáme.

A je jich hodně druhů. Počínaje stravou a doplňky výživy. Dále pak naším časem, který investujeme. Penězmi, za které platíme návštěvu posilovny. A investice mozková, ta zvyšuje efektivitu našeho snažení a s ním i pak čeká kýžený výsledek.

Já vím, že v dnešní době se používat mozek a přemýšlet zrovna moc nenosí, ale přece jenom to někdy zkuste. Zkuste se někdy zamyslet nad tím, co vám starší a zkušenější radí. Protože někdy to s vámi může ten starší a zkušenější myslet dobře. A pokud zkušenosti ostatních přezkoumáme, záměrně neříkám jenom přijmeme, tak nám třeba můžou ušetřit spoustu času.

ochablé svaly vs zkrácené
dysbalance

Hodně kluků v posilovně a i já jsem tak začínal cvičí biceps a prsa. A kolikrát třikrát týdně. A nepřemýšlí nad tím, že si tím třeba způsobí nějakou dysbalanci. Dysbalance to je vzájemná nerovnováha souvisejících svalových skupin.

Například zrovna nedávno jsem u nás viděl krásný příklad protrakce ramenního kloubu. To je výsledek cvičení tlaků na ramena a zároveň špatného provedení benchpressu. Vypadá to pak tak, že přední hlava deltového svalu je výrazně zkrácená, ideálně v kombinaci se zkráceným prsním svalem a zadní deltové svaly jsou ochablé, zase v kombinaci s ochablými mezilopatkovými svaly.

Dlouhodobějším působením zkrácených svalů se začnou vytvářet změny na oslabených svalech, kterými jsou dolní fixátory lopatek a přitahovače lopatek. Rameno se pak krásně předsune vpřed a vzniká krásný efekt kulatých zad a navíc nám ještě začínají v ideálním případě odstávat lopatky. 

trenér napraví
předsunutí hlavy

A tady pak v ideálním případě nastupuje práce osobního trenéra, který doporučí protahovat zkrácené svalové skupiny a ty oslabené zase posilovat. Problémem je, že oslabené mezilopatkové svaly není schopna valná část cvičenců a to i těch pokročilejších vůbec zapojit, protože se u nich zapojí svaly, které jejich funkci přebírají. 

Takže je pak nutné oslabené svaly cvičit s malými váhami a to většinou bývá pro většinu takto postiženého osazenstva posilovny problém, protože tady totiž zapracuje silné ego, které přece nedovolí po neskutečných výkonech prsních a deltových svalů cvičit s tak malou zátěží. S tím pak bojuje i trenér, který daného klienta napravuje.

Jenže u nás si málokdo osobního trenéra zaplatí, protože to přece stojí moc peněz. Ale uvědomte si jednu věc. Ostranění napáchaných škod pak stojí těch peněz a času ještě mnohem víc.

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..