Hubnutí je to opravdu tak složité?

Občas je docela vtipné si přečíst některé příspěvky na facebooku ve skupinách o fitness, cvičení a hubnutí. Někteří lidé si myslí, že na hubnutí existuje nějaký zázračný recept. Nebo nějaká zázračná potravina, kterou když budu jíst osmnáctkrát denně, tak zhubnu rychle a bez práce. Bohužel tomu tak není.
kontrast
Hubnutí?

Už jenom slovo dieta je samo o sobě kravina. Alespoň co se trvalého zhubnutí týká. Nemůžete chtít po tělu, aby změnilo váhu natrvalo, když na něj aplikujete dietu (respektive změnu), která také není trvalá. Pokud chcete dlouhodobě snížit svojí hmotnost a udržet si jí na nové váze, tak budete muset něco ve svém životě změnit natrvalo.

K čemu vám bude, že se budete trápit například nějakou šílenou melounovou dietou měsíc, když pak stejně zase začnete jíst stejně jako jste jedli před ní?

Navíc tělo potřebuje dodávat všechny živiny, nejenom vlákninu, sacharidy a vodu, kterou obsahuje meloun. Tím, že mu nebudete dodávat bílkoviny, bude tělo nucené sáhnout do vlastních zásob bílkovin a odbourá tak nějakou část svalové hmoty. Navíc sice možná nějakou čirou náhodou trochu shodíte, ok to sice ano, ale to číslo, které vám ubylo budou právě ty svaly, které tělo muselo odbourat.

Hubnutí

Takže důsledek je, že se vám změní v těle poměr tuk/svaly. A co se stane potom až zase najedete na původní stravu? Pěkně se vrátíte na původní hmotnost před dietou, jenže se vám samozřejmě zase změní poměr tuk/svaly a to samozřejmě tak, že se zvětší podíl tuku v těle.

Takže dieta zabrala naprosto skvěle, donutili jsme tělo zničit cennou svalovou hmotu. Postava se nám jaksi rozbředla a tělo pěkně změklo. A to mají mazlíčkové rádi, že ano? Já tedy ne.

A až pak zařadíme další krátkodobou dietu, tak se tento poměr tuk/svaly ještě více prohloubí a tomu se říká dámy a pánové náš starý známý jojo efekt. A celulitida se nám po těle pěkně rozroste a to my přece chceme, ne?

Musíte si uvědomit, především ženy, které se bojí že ze cvičení budou mít moc svalů, že tuk pro svojí existenci nepotřebuje žádný přísun energie. Narozdíl od svalové hmoty, která potřebuje přísun energie. Takže čím větší máme podíl svalové hmoty oproti tuku, tak tím si můžeme i na druhou stranu dovolit toho více spapat, že jo?

A co si vyberete vy nevím, ale já preferuju pořádně se nažrat, než mít prázdné břicho, psychicky být na dně a ještě z toho mála co mám v břiše pěkně tloustnout.
Hubnutí
Hladovění

Takže pokud chcete poradit ohledně hubnutí a jak na něj, je to jednoduché. Udělejte změnu. Trvalou. Ať se to týká toho, že na jedné straně snížíte přísun jídla nebo na straně druhé přídáte pohybovou aktivitu.  Taky můžete třeba stravu zkvalitnit. To jenom aby jste si nemysleli, že máte možností málo. Osobně ale doporučuji, udělat raději malou změnu, ale trvalou.

Velká změna přináší velkou psychickou náročnost. A z dlouhodobého hlediska je vždy lépe udržitelná malá změne. Protože až přijdou první výsledky, bude to jako kdyby vám to nikdy nevadilo, že jste něco změnili.

Takže hlavu vzhůru a hlavně jí používejte. Nenechte se zblbnout velkým množstvím informací, které vám dneska do hlavy vtloukají média.

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..