Vážení a měření – jak ho správně provádět?

Na téma vážení a měření jsem kolikrát zaslechl něco jako: „Ráno jsem se zvážil a měl jsem tolik a tolik a večer znova a já jsem přibral x kilogramů“. To je hrůza. Jdu se zastřelit nebo skočit z mostu.
vážení
vážení a měření

Zaprvé by si to chtělo uvědomit, že hmotnost je jenom číslo. Důležitý je poměr svaly/voda/tuk(/kosti). Ty kosti jsem dal schválně do závorky, protože tohle asi neovlivníme. Například: „heeej přibral jsem na kostech teď 5 kilogramů, mrkej na moje holeně, ty jsou, co?“.

Dobře tak teď trochu vážně. Nevím proč hodně lidí tohle řeší. Měli by si uvědomit, že váha rozhodně není jediný parametr pro zhodnocení toho jak na tom jsme a je zároveň i dostatečně matoucí. Vemte si dvě osoby. Klasického obézního 120kg jedince se zhruba 175cm a na stranu druhou kulturistu se 120kg svalů. Vidíte ten rozdíl? Já tedy ano. Není 120 kilo jako 120 kilo. To stejné se dá říct o tom kolik kdo má přes biceps.

vážení
Takže pokud chcete vážení používat nějak objektivně, važte se pravidelně a za stejných podmínek. Alespoň těch, které můžeme nějak zajistit. To znamená třeba nalačno, po vykonání velké potřeby a po vymočení. Věci jako procenta vody v těle, které vypotíme neovlivníme, abychom se vážili za ideálně 100% stejných podmínek, ale můžeme aspoň ovlivnit ty nahoře uvedené.

Další podmínkou, kterou můžeme ovlivnit je třeba složení stravy. Pokud jeden den máme cheat day, tak bych se rozhodně nevážil další ráno po něm. Pokud totiž sníme hodně sacharidů, tak nám tělo natáhne zároveň i hodně vody. Jakož i samozřejmě sůl. Předpokládám, že při cheat dayi většina z vás nejí mrkev.

Pokud tedy přes týden jinak jíte zhruba stejně, važte se pak následující den ráno, jako předtím, kdy jste se vážili a jedli zase podobně.

Dále je také dobré se vážit po nějakém delším časovém úseku, aby se již mohly projevit nějaké změny. I když na druhou stranu není problém se vážit denně, ale musíte to pak dělat opravdu denně a změny pak pravidelně zanášet třeba do grafu v excelu.

Tedy i u vážení je potřeba používat mozek. To je nejčastější problém dnešní populace. Lidi si nějak vštípili, že myšlení bolí. Stačí se podívat kolem sebe. Vidíte to všude. Projeďte se autem a poznáte.
pomoc
váha

Jinak co se týče osobních elektronických vah, které v sobě mají ještě funkci měření tuku a vody, není to taky úplně přesné. Vzhledem k mémů vzdělání v elektrotechnice vám řeknu, že elektrický proud si v těle najde vždy nejkratší cestu, chcete-li cestu nejmenšího odporu a tou se pak vydá.

Pokud si tedy stoupnete na váhu, která měří tuk pomocí chodidel, tak elektrický proud vám proběhne do jedné nohy a pak se hned přes rozkrok vrátí zpět do druhé nohy a ven z těla zpátky do váhy.
Co tím chci říct?

Pokud má někdo geneticky dané, že se mu většina tuku ukládá na nohách, tak údaj který pak váha vyplivne je irelevantní. Váha pak ukáže, že je člověk obézní i přesto že na horní polovině těla má třeba tuku minimum.

Ideálně bych se pak změřil takovým tím ručním měřákem, který vidíte často v metru u těch měření tuku ZDARMA. A tyto dva údaje bych pak sečetl a zprůměroval. Tím se nám měření tuku trochu zpřesní.

pupek
měření
Co se týče měření obvodu, můžete si měřit obvod těla pomocí krejčovského metru, ten vám ale neprozradí, kolik máte na sobě tuku. Je to také nepřesný údaj, který v sobě skrývá několik hodnot. Obvod pasu se rovná obvod svalů i s tukem.

Ideální je pak používat kombinaci několik měření.

  • Vážení na osobní váze
  • Měření obvodu těla krejčovským metrem
  • Měření tuku pomocí metody kaliperace
  • Měření na přístrojích jako jsou InBody

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..