Fitness v zahraničí a u nás – jsme 100 let za opicema? díl 1.

Nějakou dobu jsem se nedostal k tomu, abych sem něco napsal. Jednak kvůli tomu, že tady v Anglii studuji další trenérský kurs s nejvyšší místní možnou kvalifikací a také, protože na to prostě nebyl čas. Dneska napíšu něco o tom, jak to vypadá u nás v ČR a v Anglii s posilovnami, s jejich úrovní, mentalitou a přístupem jejich majitelů.

fit ural
fitness ural

Takže první a asi nejdůležitější aspekt pro každého návštěvníka fitness je cena, kterou za používání posilovny zaplatí. Pokud se podíváme na Olympii fitness ve Vršovicích v Praze, tak jednorázový vstup vyjde na 110Kč. V případě příchodu v tzv. Happy Hours, což je myslím mezi jedenáctou až čtrnáctou hodinou je cena snížena na 90Kč.

Měsíční permanentka vás vyjde na 950Kč. Jedná se o opravdu skvěle vybavenou posilovnu, s výbornými službami a čistým prostředím. Navíc zde potkáte dost často řadu známých českých závodníků v kulturistice.

fit olympia
fitness olympia

 

Další posilovnou je fitness Fantom na Rajské zahradě v Praze. Tady vás jednorázový vstup vyjde na 60Kč, musíte ale přijít mezi dvanáctou a patnáctou hodinou. Jinak platíte 80Kč. Cena měsíční permanentky je 650Kč a měla by být neomezená.

Jedná se o dobře vybavené fitness na Praze 9 s dobrou dostupností a staršími stroji od české firmy GRUNSPORT. Nevýhoda je výloha, kdy na vás každý kdo jde okolo při cvičení kouká a člověk se tak cítí jako ve výběhu. V létě je v posilovně díky tomu slušné dusno. Jinak je posilovna fajn.

fit fantom
fitness fantom

Dalším je nyní fitness Ronnie v pražských vysočanech, dříve se jednalo o kultovní fitness Hardcore. Zde je cena za jednorázový vstup 90Kč a měsíční permanentka vyjde na 750Kč. Jsou zde i další možnosti jako dvanáctivstupová permanentka s platností na 3 měsíce za 780Kč. I zde najdeme stroje od firmy GRUNSPORT, které se majitel snaží permanetně opravovat, ale něktěří neposlušní klienti se pořád snaží vyvíjet sílu opačnou.

Tzn. házení s činkami a mlácení s osou i když tam máte naloženo 80kg na mrtvý tah je tam na denním pořádku. Posilovna je celkem slušně vybavená co se týče strojů.

fit ronnie
fitness Ronnie

Pokračujeme fitness URAL v Sokolově. Jedná se o naprosto skvěle vybavené fitness na to o jak malé město se jedná a nezadá si ani s takovými posilovnami jako je fitness Olympie v Praze. Jednorázový vstup je zde 85Kč. Měsíční permanentka stojí 850Kč. Fitness je vybavené stroji od firmy MATRIX a nabízí jak velkou nabídku doplňků, tak zároveň i obrovské prostory nákupního centra URAL.

fit ural
fitness ural

A poslední je Parkhotel fitness Sokolov. Fitness je vybavené stroji GRUNSPORT a cena za jednorázový vstup je 50Kč (bohužel ale nezahrnuje vstup do sprchy) a měsíční permanentka stojí 600Kč. Jedná se o menší fitko s celkem dobrým vybavením, ale majiteli se do něj evidentně nechce investovat a podle toho to i vypadá.

fit sokolov
Parkhotel fitness Sokolov

Další a podle mě neméně důležitou částí posilovny jsou služby, které návštěvníkům nabízí. A mentalita jejich majitelů. Ve všech výše zmiňovaných fitkách není problém si koupit po tréninku nějaký nápoj a nebo nějaký jiný potravinový doplněk.

Další věcí jsou sprchy a šatny. Tady už to bude horší. Většina fitek má neuvěřitelně malé skříňky, pokud tam tedy vůbec jsou. Nejhorší v tomto je asi fitness Fantom v praze, kde i šatna je neuvěřitelně malá a poku si přinesete větší sportovní tašku, těžko jí strčíte do skříňky. A pokud sem přijdete v odpoledním čase, kdy sem chodí hodně lidí, užijete si v šatně pocit, jako při jízdě narvanou pražskou tramvají.

Sprchy ne všude jsou zdarma, pozor na Parkhotel fitness Sokolov, kde po zaplacení vstupu vám je oznámeno že musíte navíc ještě platit za sprchu pokud se chcete sprchovat, což osobně považuji za nekalou praktiku.

Majitelovi jde v prvním případě o svoje vlastní obohacení než o spokojenost zákazníků, což je zde bohužel vidět ve více aspektech a právě i proto tam chodí lidí tolik kolik chodí. A to zde byl ještě jednu dobu problém s tím přinést si vlastní vodu, protože po vás chtěli, aby jste si nápoje pouze kupovali.

A pokud pak někdo přijde s tím, že si chce koupit vstup, sprchu, vodu a třeba 30g BCAA do ní, pěkně se prohne. A rázem jste na ceně luxusního fitka v Praze. Ve fitness Ural, také problém s vlastním pitím byl, ale po nějaké době vlatní nápoj začali tolerovat. Jinak zde naprosto není co se přístupu týče co bych fitku vytkl.

Ve fitness Ronnie ve vysočanech zase není problém, aby během otevírací doby probíhaly opravné práce jako například práce na brusce a od ní létající jiskry, což je například v Anglii z hlediska bezpečnosti nepředstavitelné.

Celkově je ale u nás v posilovně vidět český přístup dostat z toho co nejvíc peněz za pokud co nejméně. Kdyby se ale český podnikatel trochu odprostil od vlastního ega a otočil alespoň na chvíli přístup, snížil ceny, udělal reklamu a zkvalitnil služby, bude mít zákazníků nepočítaně. Což jsem poznal zde při otevření nového fitness The gym o čemž ale bude článek příští.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..