Dřepy – alfa a omega tréninku nebo ne?

Na téma dřepů už se toho napsalo docela hodně. Co se týče techniky je dost článků na internetu nebo co se týče funkce. Je to cvik základní a tak by ho nikdo z nás neměl ze svého tréniku vynechávat.
Ronnie Colemann
Dřepy

Jenomže to co píšu má svoje ALE. Dřepy jsou zařazené do základních cviků, protože se jedná o cvik komplexní, který zatěžuje velké množství svalů. Bohužel když se podívám v posilovná na to jak tento cvik valná většina cvičenců provádí, tak to vypadá, jakoby si nikdo z nich neuvědomoval nebo spíš nedokázal pochopit tu pravou podstavu těchto slov.

Ano je to primárně cvik na svalstvo nohou. Ale tím to nekončí. Při správném provedení techniky dřepu, zatěžuje tento cvik mnohem více partií, než jenom svalstvo nohou.

A to tedy popořadě břišní svaly, dále zadní vzpřimovače, které by u dřepu měly být s břišním svalstvem v součinnosti, jelikož jsou to svaly antagonistické, tzn. působící navzájem proti sobě v opačném směru. Proto by ani jedna z těchto svalových skupin neměla být v nerovnováze, co se týče zapojení u tohoto komplexního cviku. Pokud někdo dlouhodobě cvičí dřepy a vůbec u nich necítí zapojení břišních svalů, měl by je rozhodně posilovat, aby je dokázal u dřepů využít.

Vzniká pak zbytečné přetížení vzpřimovačů, které pak může vyústiv v extrémním případě ke zranění. Například v kombinaci s nesprávnou technikou provádění mrtvého tahu, kdy také u velkého množství jedinců vidím špatné provedení. Jinými slovy technika „kadícího psa“. A pak už je jenom krůček, při neustálém zvyšování zátěže k tomu, abychom si přivodili třeba výhřez plotýnky nebo něco podobného.

dřepy
kadící pes
Já zapojení břišních svalů ve spodní části cviku cítím pravidelně a pokud tomu tak není, snažím se psychicky tak trochu nafackovat a provést cvik pořádně a znovu. I trenér má pořád co zlepšovat.

Další svalovou skupinou, která se když cvičíme dřepy zapojí ze svalstva zad jsou mezilopatkové svaly. Při správném a pravidelném procvičování těchto svalů a jejich dostatečném posílení máme kvalitní oporu v zádech, nehrbíme se u provedení cviku a zamkneme činku ve správné poloze.

To ovšem není možné, pokud máme zkrácené prsní svalstvo a svalstvo předních delt a s tím také spojenou protrakci ramenního kloubu. To znamená ještě ochablé zadní delty. Pak už zase zbývá jenom protahovat se pravidelně a posilovat ochablé svalové skupiny, abychom se dostali do stavu, kdy dřepy můžeme provádět opravdu kvalitně a může nám pak tento cvik přinášet kýžené výsledky.

Dalším problémem, bývají často zkrácená lýtka a s tím spojená mobilita kyčelního kloubu. Na tento problém také platí pravidelně se protahovat a zlepšovat mobilitu cvičením strečinkových cvičení.
skvělé provedení
Dřepy

Takže pokud víte, že technika není dobrá z některého z těchto důvodů, je lepší pilovat jednotlivé partie a připravovat tělo na tento cvik a necvičit ho okamžitě na začátku chození do posilovny, kdy ještě nemáte zpevněný svalový korzet kolem páteře.

Tento cvik, při špatném provedení vám pak může spíše více ublížit, než aby vám přinesl nějaké pozitiva.

Takže používejte hlavu, přemýšlejte a nehrňte se zbytečně za používáním zbytečně vysokých zátěží na úkor provedení techniky tohoto cviku.

Pokud cvičíte pravidelně a cvičíte hlavou, dřepy se vám určitě náležitě časem odmění.

Držte se pamatujte, že největší investice do vlastního těla je použití rozumu.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..